Porota
-
Michal Bačák
Michal Bačák je radený medzi najvýraznejšie osobnosti súčasnej českej ilustrátorskej scény. Vo svojej tvorbe sa zameriava na ručne kreslenú ilustráciu. Jeho rukopis je typický precíznou prácou s líniami a detailom. S ľahkosťou miesi folklórne, prírodné a vedecko-fantastické motívy. Vznikajú tak na prvý pohľad realistické ilustrácie, ktoré ale často skrývajú nečakaný vtip. Michal spolupracuje s mnohými dizajnérmi, výtvarnými štúdiami a značkami, napr. DECHEM, Preciosa alebo módnym domom Hermès. Jeho ilustrácie ste mohli vidieť v renomovaných časopisoch či knihách, často ich aplikuje aj na povrch úžitkových predmetov, vrátane porcelánu pre značk Křehký, alebo na steny interiérov. Michal je historicky prvým oceneným ilustrátorom cien Czech Grand Design Award a je držiteľom dvoch ocenení Elle Deco International Design Award.
-
Zuzana Bobiková
Zuzana Bobiková vedie organizáciu Slovak Fashion Council na pozícii výkonnej riaditeľky. Spolu s dizajnérkou Danou Kleinert už v roku 2011 vytvorila stratégiu posilňovania slovenského módneho segmentu. Od roku 2019 riadi program s dôrazom na kritériá udržateľnosti a rozvíja projekty ako ocenenie Best Fashion Talent, Fashion Map Slovakia, Letná akadémia módy a medzinárodné prezentácie slovenských dizajnérov. Pod Zuzaniným vedením sa Slovak Fashion Council stal v roku 2022 jedným zo zakladajúcich členov European Fashion Alliance.
-
Damián Cehlárik
Damián Cehlárik je dizajnér a kurátor, ktorý pôsobí na rozhraní priestorového dizajnu, sociálneho angažmánu a materiálnej kultúry. V súčasnosti žije v Bratislave, kde je tútorom na Vysokej škole výtvarných umení a zároveň PhD. kandidátom na Katedre teórie umenia. Je absolventom prestížnej Design Academy Eindhoven v odbore Social Design, kde patril medzi najlepších študentov ročníka a získal najvyššie ocenenia. Za svoju prácu bol vyznamenaný Národnou cenou za dizajn v kategórii Nové horizonty. Tvorí pod svojou značkou Space Object.
-
Alan Prekop
Alan Prekop je slovenský architekt a dizajnér. Vyštudoval architektúru na FAD STU v Bratislave (2009 – 2015). Počas štúdia praxoval v plusminus architects a v ateliéri Martina Skočeka, po škole jeho kroky viedli do gutgut. Od roku 2020 pôsobí vo vlastnom ateliéri Alan Prekop Studio. Jeho vízia sa točí okolo súčasnej architektúry, ktorá rešpektuje a zdokonaľuje tradičné metodiky v rámci moderného umenia. V ateliéri využíva najmodernejšie technológie a udržateľné postupy, pričom používa prírodné materiály, aby vytvoril priestory, ktoré rezonujú s kultúrnym, funkčným dizajnom a súčasným umením. Jeho práca stelesňuje filozofiu inovácie, v ktorej hľadá nové riešenia prostredníctvom skúmania materiálnosti a jej transformačného potenciálu. Alanove inovatívne projekty si získali pozornosť prestížnych svetových médií, vrátane ArchDaily, Dezeen, Divisare, Interior Design a ELLE Decoration.
-
Linda Viková
Linda Viková študovala keramiku na Škole úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru (1992 – 1996). V rokoch 1996 – 2002 stážovala v Margaretenhöhe, Essen, pod vedením Young-Jae Lee. V roku 2009 absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, odbor Ateliér keramiky. Po ukončení štúdia si založila ateliér v Bratislave a v roku 2010 začala vyučovať výtvarnú výchovu na jednej z bratislavských základných umeleckých škôl. V roku 2012 spoluzaložila značku si.li., ktorá spája tradičné techniky s modernými prístupmi. Vo svojich dielach uprednostňuje úžitkovosť a zároveň nanovo objavuje podstatu keramiky, pričom často zahŕňa konceptuálne presahy, inšpiračné zdroje a invenčné postoje. Pravidelne vystavuje doma aj v zahraničí, vrátane DESIGNBLOK Praha, 1000 vases Paris, Milan Design Week, DWB Budapest a Galerie Kolektiv Cité Radieuse Marseille. Jej práce sú zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie a Slovenského múzea dizajnu.